Тилове забезпечення - це комплекс заходів, спрямованих на задоволення матеріальних, транспортних, побутових та інших потреб військ з метою підтримання їх у бойовій готовності для ведення бойових дій чи виконання повсякденних завдань. Система тилового забезпечення створюється і розвивається з метою забезпечення військових частин і підрозділів в бойових умовах (в умовах військового часу, збройного конфлікту і тому подібне). Вона за своєю суттю представляє частину збройних сил, виділену для виконання спеціальних завдань в ході підготовки і ведення операцій (боїв). Тобто це фактично армійські (флотські) підрозділи, що беруть участь в підготовці бою і ліквідації його наслідків, але які не приймають безпосередньої участі в самому бою. Хоча, як показує досвід, за певних умов або крайньої необхідності і це не виключається Тил Збройних Сил України організаційно складається з трьох Центральних управлінь: забезпечення пально-мастильними матеріалами, продовольчого забезпечення і речового забезпечення, а також автотранспортного управління та служби ветеринарної медицини. Військовий тил - це частини і підрозділи тилу у складі загальновійськових та інших з’єднань, частин і підрозділів призначені для утримання запасів матеріальних засобів і всебічного забезпечення ними військ і виконання інших завдань.
Четвер, 25.04.2024
Все про тил
Форма входу
Категорії
технічні засоби для приготування і транспортування їжі в польових умовах [11]
(кухні автомобільні, причіпні, переносні, газові, кухні-їдальні пересувні, плити причіпні і переносні, їдальні автомобільні й причіпні, кип’ятильники переносні, термоси, термоси-ящики та інше)
технічні засоби польового хлібопечення [2]
(хлібопекарні блоки автомобільні і причіпні, хлібопекарні печі причіпні й переносні, агрегати тістовиготовлення причіпні, машини просіювальні, тісторозподільні й тістоформувальні переносні та інше)
технічні засоби підвезення продовольства й води [3]
(авторефрижератори, причепи-рефрижератори, автофургони і причепи-фургони хлібні, ізотермічні і комбіновані, причепи-склади, причепи-контейнери, автоводоцистерни, причепи-цистерни для води, цистерни переносні для води та інше)
технічні засоби переробки продовольства і худоби в польових умовах [1]
млини, крупорушки, м’ясо-пункти причіпні, установки макаронні та інше)
польові холодильні засоби [0]
(причіпні холодильні машини, розбірні холодильні камери та інше)
Меню сайту
Translater
Перевести сайт на русский

Онлайн-Переводчик
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 212
Лічильники
Каталог сайтів  
Ваша IP-адреса
Узнай свой IP адрес
Яндекс-карти
Примеры. Знакомство с JavaScript API. Простой вызов карты.
Реєстрація в WEB
Украинский портАл redtram
Счётчик тИЦ и PR Украина онлайн
 
Калькулятор
Головна » Технічні описи » Польові технічні засоби » технічні засоби для приготування і транспортування їжі в польових умовах

Кип'ятильник переносний ПНК-2
Кип'ятильники ПНК-2 з устаткуванням ОМ-12К    Кип'ятильник ПНК-2 призначений для приготування кип'ятку (чаю) в польових умовах, а також в залізничних вагонах і на судах при перевезеннях особового складу військових підрозділів.
    Кип'ятильник ПНК-2 складається з вогнища овальної форми з димарем і казана. Він змонтований на санчатах з труб або сталі круглого перетину.
    Обичайка вогнища кип’ятильника виготовлена з товстолистової сталі, яка одночасно є і облицьовуванням кип’ятильника. До внутрішньої сторони обичайки приварені два кільця з кутової сталі — нижні і верхні. До нижнього кільця приварене днище вогнища, до якого кріпиться пічна коробка з колосниковими ґратами і зольником і три відбивні листи (два бічних і задній).
Кип'ятильник ПНК-2 (мал.) в основному успадкував окремі деталі й складальні одиниці кухонь очажних - ОПК:
Розпалювання кип'ятильника ПНК-2    форма казана кип'ятильника овальна, унаслідок чого і форма вогнища овальна;
    казан виготовляється з листової неіржавіючої сталі, листового алюмінію або чавуну;
    для зливу кип'ятку (чаю) передбачений кран із запобіжною заглушкою;
    для заварки чаю передбачений екстрактор (сітчастий циліндр);
    для перенесення кип'ятильника вручну є чотири відкидні ручки.
    З передньої сторони кухні внизу на обичайці укріплені пічні дверці із затвором важеля, а вгорі з протилежної сторони приварена димова коробка з патрубком, на який, встановлюється дволанковий димар з відбивачем.
    У вогнище кип’ятильника вставлений казан, який своїм фланцем спирається на верхнє кільце вогнища і кріпиться до нього болтами.
    Для ущільнення з'єднання казана з вогнищем між фланцем казана і кільця вогнища по всьому периметру укладена азбестова прокладка.
Кришка казана виготовлена з неіржавіючої або звичайної сталі, але в останньому випадку вилуджена з внутрішньої сторони оловом, допущеним для безпосереднього контакту з харчовими продуктами. У середині кришки із зовнішньої сторони вмонтований паровипускний клапан із відбивною розеткою, а з внутрішньої сторони по колу горловини казана прикріплений паз з укладеною в нього гумою ущільнювача, який забезпечує щільне прилягання кришки до горловини казана.
    Кришка шарнірно прикріплена на горловині казана. У закритому положенні кришка до горловини притискається чотирма задрайками.

Технічна характеристика кип’ятильника ПНК-2
Казани кип'ятильника:
    кількість, шт. . .            1
    матеріал         Сталь нержавіюча, алюміній литий або чавун
    місткість (повна/робоча), л                            110/100
Витрата палива (дрова вогкістю 21—33%), кг/год   20-25
Час закипання води на твердому паливі, хв.          50-60
Габаритні розміри, мм:
    довжина          980
    ширина            500
    висота (похідне/робоче положення)     1525/2018
Маса з казанами (суха / у спорядженому стані), кг:
    з неіржавіючої сталі        116/226
    алюмінієвими                 103/213
    чавунними                     158/268

Загальний вигляд мысця для миття казанків

Джерела інформації
    1. Эксплуатация технических средств приготовления и транспортирования пищи в полевых условиях / Руководство, М.:ВИ, 1980. – 150 с.

Категорія: технічні засоби для приготування і транспортування їжі в польових умовах | Додав: setyanin (19.02.2012)
Переглядів: 4131 | Теги: приготування кип'ятку, в польових умовах, митя посуду, ПНК-2, кип'ятильник переносний, миття казанків | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Ми завжди з Вами
Сайт створено 15.07.2010 р.



Інформери
Погода в Львові » Україна погода Львов прогноз погоды каталог сайтів  Яндекс.Метрика

Google AdSense
Google services
Астрономічний час

Реєстрація в WEB
Каталог українських сайтів 
Земна куля
Обмін лінками
SysAdminsUA Безкоштовний каталог сайтів  Дізнайся що таке - тилове забезпечення військ!

Tags: Академія сухопутних військ, Одеський інститут, сухопутних військ, технічні засоби, тил, АСВ, служби тилу, тилове забезпечення

Copyright MyCorp © 2024