Тилове забезпечення - це комплекс заходів, спрямованих на задоволення матеріальних, транспортних, побутових та інших потреб військ з метою підтримання їх у бойовій готовності для ведення бойових дій чи виконання повсякденних завдань. Система тилового забезпечення створюється і розвивається з метою забезпечення військових частин і підрозділів в бойових умовах (в умовах військового часу, збройного конфлікту і тому подібне). Вона за своєю суттю представляє частину збройних сил, виділену для виконання спеціальних завдань в ході підготовки і ведення операцій (боїв). Тобто це фактично армійські (флотські) підрозділи, що беруть участь в підготовці бою і ліквідації його наслідків, але які не приймають безпосередньої участі в самому бою. Хоча, як показує досвід, за певних умов або крайньої необхідності і це не виключається Тил Збройних Сил України організаційно складається з трьох Центральних управлінь: забезпечення пально-мастильними матеріалами, продовольчого забезпечення і речового забезпечення, а також автотранспортного управління та служби ветеринарної медицини. Військовий тил - це частини і підрозділи тилу у складі загальновійськових та інших з’єднань, частин і підрозділів призначені для утримання запасів матеріальних засобів і всебічного забезпечення ними військ і виконання інших завдань.
П`ятниця, 29.03.2024
Все про тил
Форма входу
Категорії
Польові технічні засоби [17]
Польові ремонтні засоби [2]
Технологічне обладнання їдалень військових частин [5]
Холодильне обладнання їдалень і продовольчих складів [3]
(шафи і камери холодильні, побутові холодильники, вітрини-прилавки, холодильні агрегати та інше)
Технологічне обладнання стаціонарних військових хлібозаводів [7]
(хлібопекарські печі, тістозамішувальні, тісторозподільні і тістоокруглювальні машини, просіювачі, солерозчинники, цукророзчинники та інше)
Ваговимірювальні прилади [4]
(ваги настільні, товарні, гирі та інше)
Меню сайту
Translater
Перевести сайт на русский

Онлайн-Переводчик
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 212
Лічильники
Каталог сайтів  
Ваша IP-адреса
Узнай свой IP адрес
Яндекс-карти
Примеры. Знакомство с JavaScript API. Простой вызов карты.
Реєстрація в WEB
Украинский портАл redtram
Счётчик тИЦ и PR Украина онлайн
 
Калькулятор
Головна » Технічні описи » Холодильне обладнання їдалень і продовольчих складів

Загальні поняття про холодильну техніку та холодильні агенти
    Штучний холод в холодильній техніці одержують в результаті використовування різних фізичних процесів. При цьому найбільше застосування знаходять фазові перетворення, що протікають в рідинах під час переходу їх в пару і конденсації пари в рідину. Як відомо, під час переходу рідини в пару поглинається прихована теплота пароутворення, а при конденсації — виділяється. Ці процеси відбуваються при постійній температурі.
    Передача тепла від речовини з низькою температурою до речовини з вищою температурою цілком можлива, якщо цей процес протікає при витраті ззовні механічній або тепловій енергії. Саме такий процес передачі тепла використовується в холодильному циклі. У цьому циклі роль переносника тепла виконує рідина, кипляча при низькій температурі, - холодильний агент, а сам процес перенесення тепла здійснюється в спеціальному пристрої, що називається холодильною машиною.
    Холодильна машина, пристрій, що служить для відведення теплоти від охолоджуваного тіла при температурі нижчої, ніж температура навколишнього середовища. Холодильні машини використовуються для отримання температур від 10 °С до –150 °С. Область нижчих температур відноситься до криогенної техніки. Холодильні машини працюють за принципом теплового насоса - віднімають теплоту від охолоджуваного тіла і з витратою енергії (механічної, теплової і т.д.) та передають її охолоджуючому середовищу (як правило воді або навколишньому повітрю), що має вищу температуру, ніж охолоджуване тіло. Робота холодильної машини характеризується її холодовиробничістю, яка для сучасних машин лежить в межах від декількох сотень Ват до декількох Мвт.
    На даний час в їдальнях військових частин широко застосовуються наступні типи холодильного устаткування: холодильні камери, холодильні шафи, охолоджувані прилавки і вітрини, холодильники побутові і охолоджувані автомати для приготування і видачі газованої води. Для охолоджування і зберігання приготованих холодних блюд в їдальнях використовуються також модульовані охолоджувані секції — столи. Які класифікують по своєму призначенню.
    Залежно від температурного режиму в охолоджуваному об'ємі холодильне устаткування підрозділяється на звичайне для зберігання охолоджених продуктів і низькотемпературне для зберігання заморожених продуктів.
    Для холодильних машин, вживаних в холодильному устаткуванні їдалень, як холодильний агент використовують головним чином фреони, і особливо фреон-12 і фреон-22.
Балон з Фреоном-12    Фреон-12 застосовується в парових компресійних холодильних машинах різної продуктивності, і особливо в малих автоматизованих і побутових холодильниках. Його температура кипіння за нормальних умов рівна —29,8°С, робочий тиск в конденсаторі не перевищує 10—12 кгс/см2 при температурі конденсації 50—60°С. Вода у фреоні-12 не розчиняється, і тому навіть незначний зміст її в агентові викликає утворення крижаних пробок в дросельних пристроях і порушує нормальну роботу холодильної машини. Фреон-12 необмежено взаємно розчиняється в змащувальному маслі. Це властивість фреону полегшує мастило деталей компресора, що труться. Висока текучість і його здатність проникати через найдрібнішу нещільність — істотні недоліки фреону. Ці недоліки пред'являють надзвичайно жорсткі вимоги до герметизації всіх з'єднань фреонових машин.
    За нормальних умов фреон-12 — безбарвний газ з незначним запахом, уловимим лише при великих концентраціях. Для організму людини фреон нешкідливий і лише при концентрації в повітрі більше 30% може викликати задуху. Фреон не горить і не утворює вибухонебезпечних сумішей з повітрям. Проте у присутності відкритого полум'я або при зіткненні з поверхнями, що мають температуру зверху 400°С, розкладається з утворенням слідів фосгену. Тому за наявності в повітрі пари фреону не можна працювати з відкритим полум'ям або палити.
Балон з Фреоном-22  Фреон-22 застосовується для низькотемпературних холодильних установок з температурою в охолоджуваній камері не вище — 12°С. По фізичних властивостях, відношенні до металів, вибухонебезпеці і розчинності у воді фреон-22 близький до фреону-12.
    Взагалі торгова назва холодоагентів складається з фірмової назви і цифрового позначення. В якості вітчизняної торгової назви прийнято слово "хладон", а з численних зарубіжних назв - назва "фреон" фірми зі США "E.I. du Pont de Nemours and Co.". Слово "фреон" впродовж багатьох років використовувалося в літературі як загальнотехнічний термін для холодагентів.
    За міжнародним стандартом ISO №817-74 технічне позначення складається з буквеного позначення R (від слова refrigerant - холодоагент) і цифрового позначення - визначального номера. Система визначальних номерів побудована за нижченаведеними правилами:
  1. Перша цифра справа - це число фтору в з'єднанні (або дефіс або дві цифри, якщо число атомів фтору більше дев'яти).
  2. Друга цифра справа - це число атомів водню в з'єднанні плюс одиниця.
  3. Третя цифра справа - це число атомів вуглецю в з'єднанні мінус одиниця. Для з'єднань метанового ряду нуль опускається.
  4. Число атомів хлору в з'єднанні знаходять відніманням сумарного числа атомів фтору і водню із загального числа атомів, які можуть з'єднуватися з атомами вуглецю.
  5. Для циклічних похідних на початку визначального номера ставиться буква C.
  6. У разі, коли на місці хлору знаходиться бром, застосовні ті ж самі правила, а у кінці визначального номера ставиться буква В і цифра, що показує число атомів брому в молекулі.
  7. За наявності ізомерів найбільш симетричний з них позначений визначальним номером, а у наступних, усе більш несиметричних, до номера додаються букви a, b і так далі. Найбільш симетричним вважається ізомер з найменшим абсолютним значенням різниці молекулярних мас лівої і правої частин молекули.
  8. За наявності в молекулі подвійного зв'язку в якості четвертої цифри справа використовується 1.
Розпочинаючи з пропанового ряду приведена вище буквена індексація втрачає свою однозначність. У зв'язку з цим застосовується друга система індексів :
  1. Для хладонів пропанового ряду до визначального номера додається буква, що означає групу в центрі молекули, і друга буква, що означає ізомер. Як перша буква прийняті наступні позначення для центральних груп:   a   для   - CCl2  -,   b   для - CFCl -,   c   для - CF2 -,   d  для  - ССlH -, e для - CFH -, f для - CH2 - . Як друга буква прийняті: a - для найбільш симетричного ізомеру, b, c і так далі - для усе менш симетричних.
    Міра симетрії визначається згідно п. 7 попередніх правил.
  2. Для хладонів бутанового і наступних рядів кожну групу усередині ланцюжка означають двома буквами відповідно до п. 1 другої системи індексації. Для кінцевих груп прийняті наступні позначення: l для - CF2Cl, m для  - CF3, p для - CF2H, q для - CFH2, s для - CH3 і так далі. Зазвичай вказує кількість груп, достатня для позначеного представлення структури.
Суміші хладонів позначають визначальними номерами відповідних холодоагентів (в порядку зростання температур кипіння), розділеними дробовою рискою, з вказівкою в дужках масових доль у відсотках, а також умовно прийнятими номерами рядів 500, 400. Але це не суворе правило, застосовуються і інші способи їх індексації.


Позначення холодоагента

Хімічне найменування

Хімічна формула

Температура кипіння, °C

R10

Чотирихлористий вуглець

ССl4

76,8

R11

Монофтортрихлорметан

CCl3F

26

R12

Дифтордихлорметан

CCl2F2

–29,8

R13

Трифтормонохлорметан

CClF3

–81,4

R13B1

Трифтормонобромметан

CBrF3

–57,8

R14

Тетрафторметан

CF4

–128

R20

Хлороформ

СНС13

61

R21

Монофтордихлорметан

CHCl2F

8,9

R22

Дифтормонохлорметан

CHClF2

–40,8

R23

Трифторметан

CHF3

–84,4

R30

Дихлорметан

CH2Cl2

39,95

R31

Монофтормонохлорметан

CH2ClF

8,9

R32

Дифторметан

CH2F2

–51,9

R40

Хлористий метил

СН3С1

–23,8

R150a

Дихлоретан

СН3 СНСl2

60


Джерела інформації:
1. Эксплуатация оборудования столовых воинских частей, руководство, М.:Воениздат, 1981. – 384 с.
2. http://www.9796024.ru/novosti/64-ximicheskie-formuly-xladagentov.html
Категорія: Холодильне обладнання їдалень і продовольчих складів | Додав: setyanin (10.02.2012)
Переглядів: 4360 | Теги: хладон, фреон-12, торгова назва, холодоагенти, холодильні машини, фреон-22 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Ми завжди з Вами
Сайт створено 15.07.2010 р.



Інформери
Погода в Львові » Україна погода Львов прогноз погоды каталог сайтів  Яндекс.Метрика

Google AdSense
Google services
Астрономічний час

Реєстрація в WEB
Каталог українських сайтів 
Земна куля
Обмін лінками
SysAdminsUA Безкоштовний каталог сайтів  Дізнайся що таке - тилове забезпечення військ!

Tags: Академія сухопутних військ, Одеський інститут, сухопутних військ, технічні засоби, тил, АСВ, служби тилу, тилове забезпечення

Copyright MyCorp © 2024