Тилове забезпечення - це комплекс заходів, спрямованих на задоволення матеріальних, транспортних, побутових та інших потреб військ з метою підтримання їх у бойовій готовності для ведення бойових дій чи виконання повсякденних завдань. Система тилового забезпечення створюється і розвивається з метою забезпечення військових частин і підрозділів в бойових умовах (в умовах військового часу, збройного конфлікту і тому подібне). Вона за своєю суттю представляє частину збройних сил, виділену для виконання спеціальних завдань в ході підготовки і ведення операцій (боїв). Тобто це фактично армійські (флотські) підрозділи, що беруть участь в підготовці бою і ліквідації його наслідків, але які не приймають безпосередньої участі в самому бою. Хоча, як показує досвід, за певних умов або крайньої необхідності і це не виключається Тил Збройних Сил України організаційно складається з трьох Центральних управлінь: забезпечення пально-мастильними матеріалами, продовольчого забезпечення і речового забезпечення, а також автотранспортного управління та служби ветеринарної медицини. Військовий тил - це частини і підрозділи тилу у складі загальновійськових та інших з’єднань, частин і підрозділів призначені для утримання запасів матеріальних засобів і всебічного забезпечення ними військ і виконання інших завдань.
Четвер, 28.03.2024
Все про тил
Форма входу
Категорії
технічні засоби для приготування і транспортування їжі в польових умовах [11]
(кухні автомобільні, причіпні, переносні, газові, кухні-їдальні пересувні, плити причіпні і переносні, їдальні автомобільні й причіпні, кип’ятильники переносні, термоси, термоси-ящики та інше)
технічні засоби польового хлібопечення [2]
(хлібопекарні блоки автомобільні і причіпні, хлібопекарні печі причіпні й переносні, агрегати тістовиготовлення причіпні, машини просіювальні, тісторозподільні й тістоформувальні переносні та інше)
технічні засоби підвезення продовольства й води [3]
(авторефрижератори, причепи-рефрижератори, автофургони і причепи-фургони хлібні, ізотермічні і комбіновані, причепи-склади, причепи-контейнери, автоводоцистерни, причепи-цистерни для води, цистерни переносні для води та інше)
технічні засоби переробки продовольства і худоби в польових умовах [1]
млини, крупорушки, м’ясо-пункти причіпні, установки макаронні та інше)
польові холодильні засоби [0]
(причіпні холодильні машини, розбірні холодильні камери та інше)
Меню сайту
Translater
Перевести сайт на русский

Онлайн-Переводчик
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 212
Лічильники
Каталог сайтів  
Ваша IP-адреса
Узнай свой IP адрес
Яндекс-карти
Примеры. Знакомство с JavaScript API. Простой вызов карты.
Реєстрація в WEB
Украинский портАл redtram
Счётчик тИЦ и PR Украина онлайн
 
Калькулятор
Головна » Технічні описи » Польові технічні засоби » технічні засоби для приготування і транспортування їжі в польових умовах

Кухні причіпні КП-2-49Н (КП-2-49), КП-2-48Н (КП-2-48)
Кухня причіпна КП-2-48Н    Кухні причіпні КП-2-49Н (КП-2-49) і КП-2-48Н (КП-2-48) призначені для приготування і транспортування їжі з двох страв в польових умовах.
    1.1. БУДОВА КУХНІ КП-2-49Н (КП-2-49)
    Устаткування кухні змонтоване на шасі автомобільного причепа ІАПЗ-739 або 1-АП-1.5 (мал. 1) і складається з теплового блоку, паливної системи і допоміжного устаткування (ящика для приладдя, ящика для форсунок, ящика для насоса, запасної форсунки і намету для укриття кухарів і кухні).
    До 1960 р. кухні КП-2-49 випускалися з майданчиками для кріплення термосів, які вмонтовувалися позаду кухні з правого і лівого боку.
    У тепловий блок кухні входять два вогнища з одним загальним димарем, один казан для першої страви і один для другої.
    Вогнища кухні пристосовані для спалювання твердого і рідкого палива. Кожне вогнище складається з обичайки, до якої з внутрішньої сторони приварені верхнє і нижнє кільця з кутової сталі. До нижнього кільця вогнища приварені днища, на яких влаштовані пічні камери з колосниковими гратами і зольниками.
    Для оберігання обичайок і днища вогнища від передчасного прогорання і для забезпечення кращого обігріву казанів кухні усередині пічних камер встановлені змінні відбивні листи по три в кожній камері.
Схема будови кухні КП-2-48
Мал. 1.  Кухня причіпна  КП-2-49Н (КП-2-49)  і  КП-2-48Н (КП-2-48):
1 - шасі  автомобільного причепа;   2 - запасне колесо;  3 - ящик для приладдя;  4 - тепловий  блок; 5 - казан для другої страви; 6- паровипускні клапани; 7 - димова труба; 8 - казан для першої страви; 9 - ящик для форсунок; 10 - топка; 11 підніжка для кухаря.

    До кожної обичайки вогнища приварені рамки для установки пічних дверець з відбивачами і замками при роботі кухні на твердому паливі або дверець з форсунками при роботі кухні на рідкому паливі.
    До нижніх кілець вогнищ приварені лапки, за допомогою яких вогнища кріпляться болтами до рами шасі автопричепа.
    Зовні обидва вогнища кухні для додання зовнішнього (товарного) вигляду і для оберігання від опіків фанеровані листовою сталлю. Труба димова призначена для створення тяги і видалення пічних газів, що відходять, при спалюванні палива. Труба складається з двох циліндрових ланок. Внутрішня ланка труби в основі має фланець, за допомогою якого кріпиться нерухомо до верхніх листів димових коробок. У нижній частині внутрішньої ланки труби змонтована шиберна заслінка для регулювання тяги у вогнищі.
    Зовнішня ланка труби вгорі має відбивну парасольку, ручку для підйому і опускання зовнішньої ланки і стопорний гвинт для фіксації ланки в потрібному положенні.
    Казани для приготування першої і другої страви зварної конструкції з нержавіючої сталі. Форма казана для першої страви кругла, а для другої — овальна, причому останній має масляну сорочку.
    Казани кухні КП-2-49 мають ту ж форму і основні монтажні розміри, що і у кухні КП-2-49Н, але виготовлені вони з чавуну і не мають масляної сорочки.
    Кришки казанів круглої форми, виготовлені з неіржавіючої сталі. Із зовнішньої сторони кришки мають паровипускний клапан, ручку для відкриття і петлю для утримання її у відкритому положенні. З внутрішньої сторони кришки мають козирок для стоку конденсату і гуму ущільнювача, укладену в паз по контуру горловини казана. У закритому положенні кришка притискається до борту горловини казана чотирма задрайками.
Кухня причіпна КП-2-49Н
Фото 1. Кухня причіпна КП-2-49Н в розгорнутому положенні
Завод-виробник кухні КП-2-49Н
Фото 2. Табличка заводу-виробника кухні причіпної КП-2-49Н

    1.2. ПАЛИВНА СИСТЕМА
    Будова паливної системи, склад і принцип дії не відрізняється від паливної системи кухні КП-125М. Відмінність має місце в монтажній схемі, в місці розташування приладів, в кількості і формі паливних баків. Кухні КП-2-49Н (КП-2-49) раннього випуску можуть мати один паливний бак (24 літри) прямокутної форми, розділений глухою перегородкою на дві рівні частини.

    1.3. ШАСІ
    По конструкції автомобільний причіп аналогічний причепу кухні КП-125. Відмінність має місце в розміщенні оперення і місць кріплення вогнищ, ящика для приладдя і наявності трьох підніжок для кухаря, з яких дві підніжки розміщені на задній поперечині рами шасі для обслуговування казана першої страви і одна — на правому лонжероні для обслуговування казана другої страви.

    1.4. ДОПОМІЖНЕ УСТАТКУВАННЯ
    Ящик для приладдя має однакову будову з ящиком кухні КП-125М і встановлюється в тому ж положенні на рамі шасі автопричепа.
Чавунні казани КП-2-48
Фото 3. Чавунні казани зняті з кухні КП-2-48

    Ящики для форсунок і насоса встановлені позаду кухні з лівої і правої сторони. З лівого боку розташований ящик для форсунок. Він має спеціальні кубла і ремінці для укладання і закріплення форсунок (при роботі кухні на твердому паливі) або зберігання дверець топок вогнищ (при роботі кухні на рідкому паливі).
    З правого боку розташований ящик для насоса і запасної форсунки.
    Всі ящики металеві прямокутної форми і забарвлені під загальний тон кухні.
    Намет кухні призначений для тих же цілей, що і намети раніше описаних причіпних кухонь.
    Намет каркасного типу. У її комплект входять металевий каркас з водопровідних або цільнотягнутих труб, намет, кілки дерев'яні або металеві, приколиші і мотузяні відтяжки.
    Каркас намету збирається з шести стійок, трьох дуг для підтримки даху і чотирьох розпірок.
    Намет з полотна палаткового суворого комбінованого просочення, має дах, дві бічні і передню стінки, два вікна із знімними рамами і отвір в даху для димаря кухні. Однієї стінки намет (з боку дишла автопричіпа) не має.

     2.1. БУДОВА КУХНІ КП-2-48Н (КП-2-48)
    Кухня в основному має однотипне устаткування, аналогічну будову і комплектність з кухнею КП-2-49Н (КП-2-49) (мал. 1).
Кухня причіпна КП-2-48
Фото 4. Кухня причіпна  КП-2-48

 
  Відмінність зводиться до незначної відмінності показників технічної характеристики і конструктивного оформлення окремих елементів і деталей кухні, зокрема:
    - форма казана для другої страви кругла, у зв'язку з цим вогнище і його облицьовування теж мають круглу форму;
    - місткість казанів, а отже, і габаритні розміри менше.
    Паливна система, шасі автомобільного причепа і допоміжне устаткування відмінностей не мають.
Кухня КП-2-48Н
Фото 5. Підготовка до святкування Дня Перемоги - перевірка кухні КП-2-48Н


Технічні характеристики кухонь причіпних КП-2-49Н (КП-2-49) і КП-2-48Н (КП-2-48)

ПоказникиКП-2-49Н

(КП-2-49)

КП-2-48Н

(КП-2-48)

База монтажу ІАПЗ-739
(1-АП-1,5)
ІАПЗ-739
(1-АП-1,5)
Кількість осіб, що харчуються, чол.210 150
Казани:

кількість (шт.) 2 2
матеріалНержавіюча сталь (чавун)
місткість (повна/робоча) л:

для першої страви170/145125/110
для другої страви 110/9575/65
для кип'ятку
Масло в сорочці казана для другої страви:

марка МТ-16пМТ-16п
маса, кг85
Духовка, шт.
розміри, мм
Форсунка (тип)КГФ-3МКГФ-3М
кількість (встановлених/запасних), шт.2/1 2/1
Бак для палива, шт. 11
місткість (основних/запасних), л 2424
Витрати палива (кг/год.)

рідкого 7-10 7-10
твердого (дрова вологістю 21-33%) 28-32 28-32
Час закипання води в казанах, хв.:

на рідкому паливі55—6555—65
на твердому паливі65—7065—70
Колія, мм1482/15201482/1520
Габаритні розміри, мм:

довжина 3545 (2985)/
3875 (3315)
3445/(2985)/
3875 (3315)
ширина 1810(1820)1810(1820)
висота (похідне/робоче положення) 2025/26002025/2600
Маса, кг:

суха890 (980)890 (980)
у спорядженому стані1258(1343)1175(1240)

Література
     1. Эксплуатация технических средств приготовления и транспортирования пищи в полевых условиях. Руководство. - М.: Воениздат, 1980.–150 с.
Категорія: технічні засоби для приготування і транспортування їжі в польових умовах | Додав: setyanin (13.03.2012)
Переглядів: 6885 | Теги: КП-2-49, КП-2-49Н, форсунки, КП-2-48Н, приготування їжі, казани, кухні причіпні, КП-2-48 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Ми завжди з Вами
Сайт створено 15.07.2010 р.



Інформери
Погода в Львові » Україна погода Львов прогноз погоды каталог сайтів  Яндекс.Метрика

Google AdSense
Google services
Астрономічний час

Реєстрація в WEB
Каталог українських сайтів 
Земна куля
Обмін лінками
SysAdminsUA Безкоштовний каталог сайтів  Дізнайся що таке - тилове забезпечення військ!

Tags: Академія сухопутних військ, Одеський інститут, сухопутних військ, технічні засоби, тил, АСВ, служби тилу, тилове забезпечення

Copyright MyCorp © 2024