Тилове забезпечення - це комплекс заходів, спрямованих на задоволення матеріальних, транспортних, побутових та інших потреб військ з метою підтримання їх у бойовій готовності для ведення бойових дій чи виконання повсякденних завдань. Система тилового забезпечення створюється і розвивається з метою забезпечення військових частин і підрозділів в бойових умовах (в умовах військового часу, збройного конфлікту і тому подібне). Вона за своєю суттю представляє частину збройних сил, виділену для виконання спеціальних завдань в ході підготовки і ведення операцій (боїв). Тобто це фактично армійські (флотські) підрозділи, що беруть участь в підготовці бою і ліквідації його наслідків, але які не приймають безпосередньої участі в самому бою. Хоча, як показує досвід, за певних умов або крайньої необхідності і це не виключається
Тил Збройних Сил України організаційно складається з трьох Центральних управлінь: забезпечення пально-мастильними матеріалами, продовольчого забезпечення і речового забезпечення, а також автотранспортного управління та служби ветеринарної медицини.
Військовий тил - це частини і підрозділи тилу у складі загальновійськових та інших з’єднань, частин і підрозділів призначені для утримання запасів матеріальних засобів і всебічного забезпечення ними військ і виконання інших завдань.
(хлібопекарні блоки автомобільні і причіпні, хлібопекарні печі причіпні й переносні, агрегати тістовиготовлення причіпні, машини просіювальні, тісторозподільні й тістоформувальні переносні та інше)
(авторефрижератори, причепи-рефрижератори, автофургони і причепи-фургони хлібні, ізотермічні і комбіновані, причепи-склади, причепи-контейнери, автоводоцистерни, причепи-цистерни для води, цистерни переносні для води та інше)
Переносні малолітражні
кухні МК-30 призначені для приготування їжі з двох страв в польових
умовах, а також в залізничних вагонах і на судах при перевезеннях
особового складу військових підрозділів. Кухня МК-30
працює як на рідкому, так і на твердому паливі. Казани переносної кухні
МК-30 за способом обігріву можна розділити, так само як і в кухні
причіпній КП-130 на дві групи: з безпосереднім (прямим) і непрямим
обігрівом. Казан для другої страви МК-30 виконаний з подвійними
стінками, таким чином, це казан з непрямим обігрівом і використовується
він, як правило, для приготування других страв, а обігрів цього казана
ведеться через проміжний теплоносій.
БУДОВА КУХНІ
МК-30
Кухня МК-30 (мал. 1) в основному має
аналогічну будову і комплектність з кухнею
очажною КО-75 і відрізняється від неї за показниками
технічної характеристики і конструктивним
виконанням.
Кухня МК-30 складається з
теплового блоку і паливної системи. У тепловий блок входять вогнище з
димарем, казани для приготування І-ої і ІІ-ої страви. Казани першої і
другої страв за зовнішніми габаритними розмірами неоднакові і у вогнищі
можуть бути встановлені лише на своє місце. Обидва казани по периметру
верхньої частини мають Г-образні борти, якими упираються в азбестове
ущільнення, укладене в жолобки верхнього листу
вогнища. Вогнище кухні є металевим каркасом з кутової сталі, фанерований з внутрішньої сторони сталевим листовим прокатом. Усередині вогнища встановлені відбивні листи з неіржавіючої сталі, які розташовані під кутом до стінок вогнища, пічна камера з колосниковими ґратами і зольник.
Відпрацьовані гази відводяться назовні через димар, що складається з двох ланок. Перша ланка має відбивач (парасолька), а нижня — кільце для кріплення до димової коробки. Казани кухні виготовлені з неіржавіючої сталі, зварної конструкції, мають прямокутну форму із закругленими кутами. Кришки казанів також з неіржавіючої сталі, круглої форми з гумовим ущільненням по контуру горловини казана. При закритті кришка до горловини притискається за допомогою коромисла і задрайки. На кришці встановлений паровипускний клапан з відбивачем. Казан для другої страви виконаний з подвійними стінками, міжстінний простір якого заповнюється проміжним теплоносієм. Для заповнення і контролю за наявністю теплоносія казан обладнаний так само, як і казани для другої страви в причіпних кухнях. Для додання зовнішнього (товарного) вигляду кухня зовні фанерована листовою сталлю, причому між облицьовуванням вогнища і зовнішнім облицьовуванням є вільний простір, в якому під час роботи кухні циркулює охолоджуюче повітря, що поступає в отвори зовнішнього облицьовування знизу і виходить в отвори, розташовані вгорі. Таке охолоджування зовнішнього облицьовування оберігає обслуговуючий персонал від опіків і вигоряння лакофарбового покриття. Особливості експлуатації малолітражних кухонь МК-30 Як правило, в переносних кухнях МК-30 готувати їжу на місці (на ґрунті) можна без будь-яких обмежень. Готувати в них їжу в русі (при перевезеннях в залізничних вагонах або закритих кузовах-фургонах на шасі транспортних засобів) можна тільки на твердому паливі і при суворому дотриманні ряду правил техніки безпеки і правил пожежної безпеки.
Фото. 1. Транспортне положення переносної малолітражної кухні МК-30
Фото. 2. Комплект кухонного інвентарю, запасних частин, приладдя, що додається до кухні МК-30
При необхідності експлуатувати кухні в русі слід надійно прикріпити їх до підлоги транспортного засобу. Переносні кухні з готовою їжею можуть перевозитися на автомобільних і інших транспортних засобах, але в цих випадках обов'язково повинні бути очищена топка від вугілля і дров, що горять, чи іншого твердого палива, а вогнища кухонь остуджені до температури нижче 100°С. Шибер труби, дверці топки і зольника повинні бути закриті. При завантаженні (розвантаженні) на транспортні засоби переносних кухонь необхідно стежити за тим, щоб не поламати або не погнути санчата або ніжки. При експлуатації переносних кухонь МК-30 у високогірних районах необхідно задрайки кришок і пружини паровипускних клапанів стравоварильних казанів затягнути і відрегулювати так, щоб пара з казанів виходила під підвищеним тиском. Підвищений тиск в казанах дозволить підняти температуру води до величини, що забезпечує варіння їжі. Проте в таких випадках слід дотримуватися особливої обережності і стежити за чіткістю виходу пари щоб не створювалися умови, що призведуть до вибуху казанів. Розпалювання форсунок здійснюють після виконання робіт по переводу з похідного положення в робоче або контрольного огляду перед початком роботи. Для цього закривають голку регулюючого вентиля форсунки, причому паливо в паливних баках повинне бути наповнене приблизно на 4/5 місткості. У паливній системі створюють тиск від ресивера автомобіля або ручного насоса в межах 0,05 МПа (0,5 кгс/см²) і закривають вентиль подачі повітря від ресивера. У коритці форсунки укладають небагато дрантя і наповнюють коритце рідким паливом в кількості для змочування дрантя, для чого відкривають голку вентиля настільки, щоб струмінь палива був несильним, а потрапляв на стінку дифузора і звідти стікав в коритце, після чого голку вентиля закривають і підпалюють дрантя. Через 3—4 хв. горіння додають палива повторним відкриттям голки і знову її закривають. Через 10—12 хв. голку вентиля відкривають, горіння повинне супроводжуватися, рівномірним гулом без зривів. Після закінчення розпалювання тиск в паливній системі слід підняти до 0,15—0,2 МПа (1,5—2,0 кгс/см²), і відрегулювати форсунку для нормальної роботи.
Технічні характеристики МК-30
ПОКАЗНИКИ
МК-30
Кількість осіб, які харчуються
30
Казани:
кількість (шт.)
2
матеріал
Сталь нержавіюча
місткість (повна/робоча) л:
для першої страви
26/22
для другої страви
16/14
Мастило в сорочці казана для другої страви:
марка
МТ-16п
маса, кг
3
Деко (встановлюється замість казана другої страви):
кількість, шт
1
розміри, мм
376X228X80
Духовка, шт.
кількість, шт
—
розміри, мм
—
Форсунка, тип
КГФ-4М
кількість (встановлених/запас), шт.
1/1
Бак для палива, шт.
1
місткість, л
8
Витрати палива, кг/год.
рідке (дизельне або гас)
0,6—2,0
тверде (дрова, вол. 2 1-33%)
9
Час закипання води на рідкому паливі, хв.:
у казані для першої, другої страви
25—30
Час закипання води на твердому паливі, хв.:
у казані для першої, другої страви
35—40
Габаритні розміри, мм:
довжина
890
ширина
634
висота (похідне/робоче положення)
830/1900
Маса, кг:
суха
83,5
у спорядженому стані
170
Уздовж бічних сторін кухні у верхній частині її є поручні, а в нижній — по дві ручки на кожній стороні для перенесення кухні уручну. Паливна система кухні складається з бака для пального, форсунки, арматури і паливо-проводу. Паливо-провід гумовотканинний, бензостійкий, одним кінцем приєднується до штуцера між вентилями для палива на паливному баку, іншим — до штуцера вентиля форсунки. Відмінність кухні МК-30 від кухні КО-75 зводиться до наступного: 1. Казани по зовнішніх габаритах і місці їх посадки невзаємозамінні. 2. У паливній системі замість форсунки КГФ-ЗМКО застосовується форсунка КГФ-4М, а замість установки паливної — бак для пального.
Норми комплектування кухні МК-30
№ п/п
Назва предметів
Од.
виміру
Кількість предметів в комплекті МК-30
І. Кухонний посуд та інвентар
1.
Каструля 9 - 10 л алюмінієва
шт.
1
2
Ніж кухонний
шт.
1
3
Ніж овочевий
шт.
1
4
Консервовідкривач
шт.
1
5
Черпак 1,5 алюмінієвий
шт.
—
6
Черпак 0,9 алюмінієвий
шт.
—
7
Ложка розливна алюмінієва 0,5
шт.
2
8
Вилка для виймання м’яса
шт.
—
9
Виделка транжирна
шт.
1
10
Шумівка
шт.
—
11
Дошка для роздачі продуктів
шт.
1
12
Каструля 10л для олії
шт.
—
13
Копистка
шт.
—
14
Щітка для миття котлів
шт.
—
15
Шкребок
шт.
—
ІІ. Запасні частини
16
Форсунка ФК-0,1 ( КГФ-3М)
шт.
—
17
Форсунка ФК-0,2 ( КГФ-4М)
шт.
1
18
ЗІП до форсунок
компл.
1
19
Манометр 0,4 (0,6) МПа
шт.
1
20
Кран ПП-6 ( КР-25)
шт.
1
21
Решітка колосникова
шт.
1
22
Клапан паровипускний
шт.
1
23
Ручка і стрижень задрайки котла в зборі
шт.
1
24
Труба паливопроводу мідна
шт.
1
25
Прокладка кришки котла
шт.
1
26
Прокладка під манометр
шт.
1
27
Гвинт латунний М6х20 з гайкою
шт.
5
28
Гвинт М6х10 з гайкою
шт.
6
ІІІ. Інструмент
29
Ключ гайковий двохсторонній 10 х 12
шт.
—
30
Ключ гайковий двохсторонній 17 х 19
шт.
1
31
Ключ гайковий двохсторонній 22 х 24
шт.
1
32
Ключ гайковий двохсторонній 27 х 30
шт.
1
33
Напилок трьохгранний
шт.
—
34
Брусок
шт.
1
35
Сокира будівельна
шт.
1
36
Пилка поперечна дворучна
шт.
—
ІV. Приладдя
37
Стіл складний
шт.
—
38
Терези або безмін 10 - 15 кг
шт.
—
39
Відро оцинковане
шт.
1
40
Рукомийник
шт.
1
41
Лійка з сіткою для заливання палива
шт.
1
42
Каністра 10 л для рідкого палива
шт.
1
43
Каністра 20л - " -
шт.
—
44
Ліхтар гасовий вітростійкий
шт.
1
45
Паливний бак в зборі
компл.
1
46
Насос автомобільний зі шлангом
шт.
1
47
Дверці топки
шт.
1
48
Кочерга
шт.
1
49
Ящик для продовольства з судками
компл.
1
50
Ящик для приладдя
шт.
1
51
Сумка для інструмента
шт.
1
Підбірка фото:
Фото. 3. Табличка заводу-виробника кухні МК-30
Фото. 4. Розгортання в робоче положення МК-30 і заправка паливного бака кухні пальним
Фото. 5. Доведення води в казанах МК-30 до кипіння
Фото. 6. Закладання пасерованих овочів в казан для першої страви МК-30
Фото. 7. Перша і друга страва готові - обидва казани МК-30 прямують на роздачу
Фото. 8. Із казана МК-30 для 1-ї страви проводиться видача борщу українського
Фото. 9. Обслуговування теплового блоку МК-30 і очищення його та казанів від сажі
Фото. 10. Переведення переносної малолітражної кухні МК-30 в транспортне положення після обслуговування
Література
1. Эксплуатация технических средств приготовления и транспортирования
пищи в полевых условиях. Руководство. - М.: Воениздат, 1980.–150 с.
2. Справочник по технике продовольственной службы. - М.: Воениздат, 1978.– 336 с. 3. Нормы комплектования технических средств приготовления и транспортирования пищи в полевых условиях, введены в действие приказом ЗМО-НТ ВС СССР от 22.06.1983 года №65. - М.:Воениздат, 1986. - 24 с.